Туя Глобоза, посадка і догляд

Туя Глобоза, посадка і догляд

 Багато власників присадибних ділянок в першу чергу замислюються про красивий і унікальний ландшафтний дизайн. Для створення яскравих садових композицій використовують найрізноманітніші декоративні рослини, серед яких можуть бути як квітучі культури, так і вічнозелені чагарники та дерева. Серед найпопулярніших і затребуваних декоративних рослин серед садівників вважається туя. Ця вічнозелена, гарна хвойна рослина включає в себе велику кількість найнеймовірніших видів і сортів, які відрізняються як висотою, так і формою крони.


Туя західна Глобоза - яскравий і ефектний представник цього сімейства, який відрізняється компактною кулястою кроною і міняє забарвлення хвоєю. Такий різновид вічнозеленої туї стане відмінною окрасою ділянки і чудово впишеться в будь-яку ландшафтну композицію.


У цій статті розглянемо особливості та опис туї кулястої Глобоза, відзначимо основні варіанти використання на ділянці різних різновидів цієї культури. Наведемо найважливіші правила і нюанси агротехніки вирощування туї Глобоза

Особливості та морфологічний опис туї Глобоза

Туя західна Глобоза є одним з найкрасивіших представників цього сімейства декоративних рослин. Садівники і ландшафтні дизайнери у всьому світі використовують цю компактну і яскраву культуру в озелененні та прикрасі присадибної ділянки, а також у створенні унікальних садових композицій. Туя Глобоза цінується за свою декоративність, невибагливість у догляді, довголіття і непередаваний аромат свіжої хвої.

Туя Глобоза є яскравим і популярним сортом туї західної. Саме цей вид з 5 наявних у роді Туї знайшов найбільшу любов усіх садівників світу. Теж саме стосується і російських садівників, які вибирають західну ту для озеленення своїх ділянок. Туя Глобоза - це хвойне вічнозелене дерево, яке відноситься до сімейству Кипарисові. Цей декоративний сорт туї західної вважається карликовим і володіє кулястою формою крони.

Природним ареалом проживання туї західної Глобозу вважається територія Північної Америки. На територію ж Європи і Росії ця декоративна рослина потрапила в 1536 році, проте в садово-паркову культуру багаторічний вічнозелений чагарник був введений лише в 1874 році. Відтоді туя Глобоза вирощується повсюдно, навіть у кімнатних умовах, що робить цю вічнозелену красуню універсальною рослиною. Дуже часто багато садівників плутають ту цього сорту з ялівцем. Це пов 'язано із загальними рисами та особливостями зовнішнього вигляду двох декоративних культур: вони схожі умовами вирощування, відносяться до одного сімейству, до того ж володіють схожою хвоєю без голок.

Опис туї Глобоза:

 • Туя цього сорту є яскравим представником туї західної і вважається багаторічною вічнозеленою, хвойною рослиною, що володіє високою декоративною цінністю протягом усього року.
 • Коренева система туї Глобоза компактна і розташована у верхніх шарах ґрунту. Завдяки тому, що корінці рослини не довгі, вічнозелений кущик можна вирощувати в контейнерах.
 • Від кореневої системи відходять прямі втечі плоскої форми, які рівномірно розходяться в різні боки. Гілки біля туї кулястої розташовані дуже густо, перехресно. У молодих рослин втечі покриті червонувато-цегляною корою, яка в міру зростання рослини стає сірувато-коричневою. У більш дорослої рослини гладка кора стає волокнистою, на ній з 'являються тріщини.
 • Розміри дорослої рослини туї Глобоза становлять лише 1,5-2 метри, в ширину вічнозелений кущик також розростається на 1-1,5 метра. При цьому цей компактний сорт туї західної відрізняється вкрай повільним зростанням - за рік рослина виростає всього на 5 см. До 10 років кущик туї Глобоза може становити 1 метр у висоту, а до 20 років - 1,5 метра. Вище даної позначки можуть виростати екземпляри туї цього сорту, які посаджені в тіні і через це витягуються.
 • Рівномірно зростаючі втечі дозволяють рослині формувати рівну і правильну шарообразу крону, якій практично не потрібна обрізка. Саме завдяки своїм маленьким розмірам, ця рослина відноситься до карликових і зовні нагадує зелену кулю.
 • Втечі рослини густо покриті лускою. На відміну від інших хвойних культур, у туї Глобоза немає голок, а їх чешуючи дуже м 'яка на дотик. Чешуючи має трохи плоску форму, при цьому лапки розташовані дуже щільно один до одного, що допомагає створити округлу форму кроне.
 • Приблизно один раз на 2-3 роки рекомендується проводити омолоджуючу обрізку туї цього сорту, так як втечі починаються рости рихло і втрачають свою декоративність.
 • Чешуя має різний колір залежно від сезону: навесні лусочки світло-зеленого або практично салатового відтінку, влітку стають насичено зеленими, а восени і взимку коричневатими з переливаються бляшками.
 • На хвої дозрівають шишки округлої форми коричневого відтінку, які в діаметрі можуть досягати 0,7-1 см. У плодах спеють насіння туї Глобоза, яке можна використовувати для розмноження.
 • Туя Глобоза вважається засухоустійвою і морозостійкою рослиною, яка прекрасно може рости в будь-яких умовах. Даний різновид вічнозеленої хвойної рослини відмінно переносить російські холоди і суворі морози.
 • Культура є довгожителем, на одному місці може рости не одне десятиліття. Зустрічаються екземпляри туї Глобоза, яким налічується понад 200 років.

Туя Глобоза в ландшафтному дизайні - варіанти використання

Туя Глобоза є декоративною вічнозеленою рослиною, яка прикрашає ділянку протягом усього року. Сьогодні ця рослина вважається однією з найулюбленіших і часто використовуваних у ландшафтних дизайнерів і садівників на території Європи. У Росії в останні роки також туя Глобоза набирає популярності і стає частиною унікальних садових композицій. Розглянемо основні варіанти використання цього різновиду туї західної в ландшафті.


 • Тую Глобоза через невисокий компактний ріст часто використовують для створення низьких живих огорожів. Такий варіант застосовується в міському озелененні, особливо біля ресторанів або салонів краси, де саджанці туї цього сорту висаджують уздовж вітрин або обгороджують ними літню веранду.
 • Цей різновид туї використовується для створення оригінальних садових композицій у поєднанні з іншими видами хвойних культур. Цю рослину також можна висаджувати з листяними декоративними чагарниками та іншими багаторічними культурами.
 • Гарно туя Глобоза виглядає в одиночних посадках, особливо якщо саджанець висаджується на тлі зеленого газону.
 • Можна використовувати цю низькорослу ту для обрамлення садових доріжок або бордюрів.
 • Різновид туї Глобоза компакту можна висаджувати в контейнери або вазони і прикрашати ними альтанки, тераси, балкони. Також цю рослину можна висаджувати на альпійські гірки і міксбордери, відмінно вона виглядає і в кам 'янистих садах.

Характеристика популярних різновидів туї Глобоза

Туя Глобоза є одним з найпопулярніших сортів західного різновиду цієї хвойної рослини. Вона, у свою чергу, також може похвалитися яскравими формами, які відрізняються як висотою, так і формою крони. Розглянемо два основні різновиди туї Глобоза: компакту або нана і ауреа.

 • Туя Глобоза ауреа. Це вічнозелена, хвойна рослина, яка відрізняється повільним ростом і довгожительством. У деяких випадках може мати більш витягнуту форму, яйцевидну. У висоту кущик може досягати приблизно 1-1,5 метра, в діаметр рослина також може розростатися приблизно на 1,5 метра. Головною окрасою туї Глобоза ауреа вважається її красива і ефектна хвоя лимонно-зеленого відтінку. Взимку хвоя змінює свій колір на бурувато-коричневий. Компактна форма крони формується щільними і плоскими втечами. Молода хвоя має дуже приємний і корисний запах за рахунок того, що рослина виділяє фітонциди.
 • Туя Глобоза компакту або нана. Цей різновид туї Глобоза користується величезною популярністю серед садівників, оскільки володіє компактною кроною і невисоким зростанням. Це гарна багаторічна, хвойна рослина, яка у висоту може досягати максимально 60 см. Через такий зріст цей вид можна вирощувати у вазонах або в контейнерах. Діаметр дорослої рослини може становити 1 метр. Крона щільна і дуже густа. Хвоя зелено-жовтого відтінку. Туя Глобоза компакту відрізняється хорошою стійкістю до холодів і посухи.

Розмноження туї Глобоза: найпоширеніші варіанти

 Виростити ту західну Глобоза на своїй ділянці під силу будь-якому садівнику, який хоча б трохи розбирається у всіх етапах агротехніки вирощування багаторічних хвойних культур. Перш за все, щоб розвести у себе в саду велику кількість екземплярів туї або щоб створити живу огорожу, потрібно купити велику кількість саджанців або скористатися розмноженням вже наявних дорослих кущиків. Тую Глобоза можна розмножувати кількома способами: насіннєвим розмноженням і за допомогою черенків. Кожен варіант володіє своїми особливостями і характеристиками, які необхідно враховувати, щоб у підсумку отримати красиві і здорові рослини. Розгляньмо детальніше процес розмноження туї Глобоза різними способами.

Насіннєве розмноження туї Глобоза

 • За цього способу розмноження важливо враховувати, що молоді рослини, отримані із насіння, можуть втратити всі материнські сортові ознаки. Однак з метою експерименту можна спробувати виростити саджанці туї Глобоза з використанням насіння.
 • Насамперед кожному садівнику необхідно отримати якісний посадковий матеріал. Насіння туї спеють у шишках, які повністю дозрівають приблизно у вересні-жовтні. Визначити дозрівання насіння можна за зовнішніми ознаками: лусочки на шишках стають темнішими і починають трохи розкриватися. У цьому випадку важливо встигнути зібрати насіння до того, як воно впаде на землю. Деякі садівники рекомендують обв 'язувати кілька шишок перед самим дозріванням марлей або капроном.
 • Отримане насіння обов 'язково потрібно просушити в провітрюваному приміщенні або на відкритому повітрі під навісом.
 • Після того, як насіння просохне, їх необхідно відразу змішати з вологим і чистим піском і помістити в холодильник на 2-3 місяці для стратифікації. Зберігати насіння туї Глобоза не варто, оскільки вони дуже швидко втрачають свою сходинку.
 • Далі після стратифікації насіння витягують з холодильника, зволожують пісок і чекають, поки насіння почне проклевуватися.
 • Підготуйте відповідні контейнери та ємності і наповніть їх легким, поживним і родючим грунтом. Бажано використовувати середньосуглинисті ґрунти. Контейнери поміщають у парники або теплиці, можна поставити на підвіконня.
 • Сіянці сходять досить повільно, при цьому важливо ретельно за ними доглядати.
 • Пікірують сіянці тільки на другий рік на спеціально підготовлені грядки. Тут молоді рослини знаходяться 2 або 3 роки. На зиму такі тендітні сіянці вкривають яловими лапками і присипають трохи перегноєм. Навесні ж важливо рослини притеняти.
 • На постійне місце саджанці туї Глобоза висаджують тільки ще через 2 роки.
 • При виборі такого способу розмноження важливо пам 'ятати, що отримати повноцінні молоді саджанці туї можна тільки по закінченні 4-6 років.

Розмноження туї Глобоза черенкуванням

 • Цей спосіб розмноження використовується набагато частіше, оскільки в результаті дозволяє отримати велику кількість міцних і здорових саджанців. До того ж молоді рослини повністю переймають всі декоративні материнські ознаки.
 • Розмножувати ту Глобоза черенками можна в різний час, звідси будуть відмінності в самій техніці вкорінення. Заготовляти і висаджувати череньки можна з весни до середини літа або ж пізньої осені.
 • Навесні з міцних і здорових втечей необхідно не зрізати, а зірвати черенки з п 'ятою, що дозволяє їм краще вкорінюватися. Довжина одного череня повинна становити приблизно 5-8 см. Далі з кожної гілочки потрібно видалити всі лусочки з її неніжної частини.
 • Садоводи рекомендують на деякий час помістити посадковий матеріал в ємність з коренеутворювачем, щоб прискорити укорінення посадкового матеріалу.
 • Якщо черенки заготовлялися навесні, тоді найкраще висаджувати їх у теплу підготовлену грядку, куди додали попередньо гній, дернову землю і річковий пісок. Приблизно через рік укорінені саджанці пересаджують до школи на дорощування.
 • При використанні осіннього черенкування також важливо враховувати деякі нюанси. У цьому випадку рекомендується для укорінення використовувати зіп-пакет.
 • Пакет потрібно наповнити відповідною грунтовою сумішшю, яка повинна складатися з листової землі і чистого річкового піску. На один саджанець потрібно 1 склянка суміші.
 • Перед тим, як засипати суміш у пакет, її необхідно проколювати в духовці або пролити розчином марганцівки.
 • Ґрунт у пакеті злегка поливають і вкорінюють у ньому чорняво, після чого пакет закривають і підвішують його в теплому приміщенні.
 • Можна висаджувати черенки і в горщики, наповнені родючим грунтом. У даному випадку зверху необхідно спорудити тепличку з пакета.
 • Коли на чореньках почнуть з 'являтися нові гілочки, значить посадковий матеріал вкорінився і його можна висаджувати на постійне місце або на грядку для дорощування.

Посадка туї Глобоза - поетапний опис процесу

Посадити і виростити на своїй ділянці вічнозелену рослину ту Глобоза під силу кожному садівнику. Для цього важливо знати всі етапи підготовки і власне процесу посадки рослини у відкритий ґрунт. Розглянемо всі подробиці підготовчої роботи і посадки туї цього сорту.

Етап 1. Вибір і придбання саджанців туї Глобоза

 • Насамперед кожному садівнику необхідно подбати про купівлю якісних і здорових саджанців цієї рослини. Посадковий матеріал можна виростити самостійно, якщо ж на дані маніпуляції немає часу, тоді можна саджанці туї просто купити.
 • Купити ту Глобоза можна в спеціалізованих садових магазинах або розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин. У даному випадку ви точно будете впевнені в тому, що купується саме посадковий матеріал цього виду вічнозеленої туї.
 • Багато садівників рекомендують купувати саджанці із закритою кореневою системою, оскільки такі рослини найкраще приживаються і адаптуються до кліматичних умов.
 • У будь-якому випадку перед купівлею посадкового матеріалу обов 'язково уважно огляньте кожен саджанець. Верхня його частина повинна бути без видимих ушкоджень, ознак хвороб, пожовклої хвої. Особливу увагу приділіть перевірці кореневої системи. У саджанців з відкритим корінням, корінки повинні бути білими і пружними. У контейнерах з саджанцями ґрунт повинен бути чистим і зволоженим.
 • Не варто купувати посадковий матеріал на стихійних ринках, так як там великий ризик придбати неякісні саджанці.

Етап 2. Вибір місця для посадки туї Глобоза

 • Подальшим кроком стане вибір оптимального місця для посадки туї Глобоза.
 • Рослина цього різновиду воліє рости на відкритих сонячних місцях, оскільки сонячне світло потрібне для насиченого жовтувато-зеленого відтінку.
 • Можна висаджувати саджанці в легкій напівтіні, проте в даному випадку хвоя може втратити свою декоративність, а крона стати більш пухкою.
 • Для посадки цієї рослини важливо підібрати місце, захищене від сильного вітру і протягів.
 • Туя Глобоза не виносить перезволоження, тому на вашій ділянці ґрунтові води залягають вище, ніж 1,5 метра, тоді рекомендується зробити штучний горбик або височина.
 • При виборі місця для посадки обов 'язково орієнтуйтеся на передбачуваний садовий дизайн. Крім ділянки, саджанці можна висадити і в місткі вазони і садові горщики.

Етап 3. Вибір і підготовка ґрунту для посадки туї Глобоза

 • Особливо важливо для успішної посадка і вирощування туї Глобоза підібрати оптимальний склад ґрунту.
 • Важливо пам 'ятати, що ґрунт для цієї рослини повинен бути дренованим.
 • Туя може рости на будь-яких грунтах, однак ідеально для цієї вічнозеленої культури підходять легені, пухкі ґрунти. Бажано використовувати торф 'яні ґрунти, сухі або глинисті.
 • Рослина віддає перевагу слабокислій реакції ґрунту.
 • Перед самою посадкою бажано ретельно підготувати вибрану вами ділянку. Для цього він очищається від бур 'янів і перекопується приблизно на 1 багнет лопати, після чого розпушується і рівняється.

Етап 4. Процес посадки туї Глобоза

 • Посадка туї цього різновиду у відкритий ґрунт здійснюється навесні після того, як мине загроза поворотних заморозків, або ж наприкінці серпня - початку вересня. Однак у середній смузі Росії краще використовувати весняну посадку, щоб саджанці встигли прижитися.
 • Насамперед необхідно підготувати посадкове місце і посадкові ями для посадки. Глибина ями повинна бути більше кореневої системи разом із земляним комом. Приблизно параметри повинні бути такими: 50-60 см в ширину і стільки ж в глибину. Якщо ви збираєтеся висаджувати саджанці туї цього сорту в якості живої огорожі, тоді відстань між рослинами має бути 60-70 см.
 • На дно кожної посадкової ями необхідно насипати шар дренажу, оскільки ця рослина не виносить застою вологи біля коріння. Як дренаж можна використовувати керамзит, дрібний гравій або биту цеглу. Шар дренажу повинен становити 15-20 см.
 • Далі викопаний шар ґрунту необхідно перемішати з перегноєм і мінеральними добривами. Також потрібно піклуватися про відповідний ґрунтовний склад. Бажано підготувати суміш з дернової землі, піску і торфу.
 • Саджанці в контейнерах потрібно рясно полити водою, щоб полегшити подальше вилучення. Якщо ви купували саджанці з відкритою кореневою системою, обов 'язково перевірте стан коріння.
 • Зверху на шар дренажу насипте невеликий горбик поживної ґрунтової суміші і на нього помістіть саджанець разом із земляним комом.
 • Акуратно засипайте рослини, поступово ущільнюючи ґрунт.
 • Після посадки рясно полийте кожну рослину і замульчуйте пристовбурне коло торфом або перегноємо.

Агротехніка вирощування туї Глобоза: секрети і нюанси відходу

Догляд за туєю Глобоза не відрізняється складністю, досить дотримуватися важливих умов вирощування культури і приділяти хвойній рослині свою увагу.

 • Полив. Відразу після посадки протягом цілого місяця поливати туї Глобоза необхідно один раз на тиждень, виливаючи по одному відру води. Надалі поливати потрібно регулярно, але помірно. В особливо посушливий період потрібно два поливи на тиждень з розрахунку 1,5-2 відра на одну рослину. Любить туя Глобоза і дощування крони. Робити цю процедуру рекомендується вранці і ввечері. При цьому потрібно дотримуватися запобіжного заходу, оскільки надмірна волога на хвої може призвести до захворювань.
 • Розпушування і мульчування. Регулярно ґрунт навколо рослин потрібно розпушувати і видаляти всі бур 'яни. Щоб скоротити кількість поливів і запобігти надмірному випаровуванню вологи, потрібно постійно змінювати шар мульчі. У даному випадку використовується торф або шматочки кори.
 • Підживлення. Туя Глобоза в перші три роки після посадки не потребує внесення додаткових підживлень. Надалі добрива вносити можна два рази за сезон. Використовувати можна перегній або готові комплексні мінеральні добрива.
 • Обрізка туї Глобоза. Обрізку цієї рослини необхідно проводити кожну весну для видалення пошкоджених і зламаних гілок. При формуванні крони за необхідності обрізаються втечі максимально на 1/3 частині. Один раз на 2-3 роки рекомендується проводити омолоджувальну обрізку, в ході якої втечі вкорачуються практично наполовину.
 • Укриття взимку. Перед настанням холодів потрібно занурювати ту, втечі зв 'язати на випадок снігової зими, оскільки сніг може зламати гілки. Далі багато садівників рекомендують накрити ту Глобоза прихованим матеріалом.

Туя Глобоза - фото